DAÜ-SEN’den başsağlığı mesajı

211

DAÜ- SEN, Ankara Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

“Şiddetsizlik, eğitimin bir parçası olmalıdır”

Şiddetsizliğin, eğitimin bir parçası olarak nitelendirilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Eğitimin her aşamasında bilimsel bilgiyi yerleştirmek ve kadın düşmanlığını ortadan kaldırmak için tüm eğitimcileri göreve çağırırız. Genç meslektaşımız Ceren Damar’ın yaslı ailesine, meslektaşlarına ve tüm yükseköğretim camiasına başsağlığı dileriz.” denildi.

“Genç meslektaşımız Ankara Çankaya Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ın katledilmesi bizleri derinden sarsmıştır. Şiddetin her türlüsünün ve özellikle kadınlara karşı şiddetin giderek yaygınlaşması, bilinçli bir şekilde uygulanması, hukukun yavaş işlemesi ve hukuk süreci sonunda verilen cezaların caydırıcılıktan uzak olması kaygı vericidir.

 Bu cinayette, bir kadının otoritesini tanımayan erkek şiddeti ve kadın düşmanlığı görmezden gelinmemelidir.

Eğitimin her düzeyinde, şiddetsizlik eğitimin parçası olmalıdır. Üniversitelerde, bilim ve bilgi üretiminin esas olduğu, hukuk devleti ilkelerinin geçerli olduğu, güvenli ve şiddet içermeyen bir akademik ortam yaratılması çağrımızı yineleriz. Eğitimin her aşamasında bilimsel bilgiyi

yerleştirmek ve kadın düşmanlığını ortadan kaldırmak için tüm eğitimcileri göreve çağırırız. Genç meslektaşımız Ceren Damar’ın yaslı ailesine, meslektaşlarına ve tüm yükseköğretim camiasına başsağlığı dileriz.”

 Ne olmuştu?

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görevli olan akademisyen Ceren Damar Şenel, tartıştığı öğrencisi Hasan İsmail H. isimli öğrenci tarafından öldürüldü. Katil zanlısı çıkarıldığı mahkemece ‘kasten öldürmek’ suçlamasıyla tutuklandı.

HABER: MİNE ÖZLEM GÜNDÜZ

Paylaş