Baklava, baklavacıdan alınır!

508

Gazioğlu Baklava Salonu işletmecilerinden Ömer Örskıran ile Mehmet Örskıran Fısıltı Kıbrıs’a konuştu.

Mehmet Bey ve Ömer Bey öncelikle sizi tanıyalım. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Ömer Örskıran ve Mehmet Örskıran kimdir, ne yaparlar, işletmeleri nasıl markalaşmıştır ve bu marka nereye doğru ilerlemektedir?

Biz Gazioğlu olarak 1980’den beri burada yaşıyoruz ve adada kardeşimle beraber bu mesleği icra etmeye çalışıyoruz. Otuz yılı aşkın süredir birlikteyiz ve hiç ayrılmadık. Gaziantep’te bu mesleği icra eden babamızdı. Babamız Cemal Örskıran bize güzel bir meslek öğretti. Mesleğimizin yetmiş yıllık bir geçmişi var. Biz bu noktalara işin aslını öğrenerek geldik.

Bu sektörde yer almanızın başlıca sebebi nedir? Siz kaçıncı kuşaksınız?

Mesleğimiz ince bir meslek. Her malzemenin en özelini kullanarak biz bu işi yapıyoruz. İşimizi severek yapıyor olmamız sektörde yer almamızın en önemli sebebidir diyebilirim. İşin özü mesleğini sevmektir. Zaten mesleğini sevmeyen insan hiçbir şey yapamaz, özel de olamaz. Babamın zamanında bu meslek özel bir meslekti, saygı gören ustaları vardı onların elinde yetişmek bir ayrıcalıktı. Biz bu meslekte ikinci kuşağı temsil ediyoruz. Umarım kendi çocuklarımız da bu mesleği devam ettirirler.

Uzun yıllardır Gazioğlu Baklava Salonu hizmet vermeye ve başarılı olmaya devam etmekte. Bu başarının ve lezzetin sırrı nedir?

Lezzetin sırrı ustada bitiyor. Baklava yaparken kullanılan malzemelerden; yağ, fıstık kaliteli olmak zorundadır. Baklava hamurunun sertliği çok önemlidir, şekerinin derecesi ve fırından çıkarma süresi önemlidir. Baklava yaparken hamurun bile gramajı vardır. Bizler hamuru tartarak bir baklavayı yapmaya başlıyoruz. Bizim hamurumuz 900 gram geliyor, fıstığını 400 gram, yağını ise yarım kilo ya da 600 gram olarak ayarlıyoruz. Fırında fazla bekletmemek işin sırrıdır. Eğer fırında çok beklerse lezzeti kaçar. Bu iş meşakkatli bir iştir, bu işi yaparken sabırlı olmak en önemli faktörlerden biridir.

Başka yerlerde üretilmeyen, üretimi tamamen size has ürünleriniz var mı?

Biz de genellikle ürün çeşitliliği aynıdır. Bazı zamanlarda değişik çeşitler, kendimize has ürünler ürettiğimiz oluyor. Ancak fiyatı sebebiyle pek fazla talep görmüyor.

 Hangi tatlıları üretiyorsunuz ve hangi malzemelerle zenginleştiriyorsunuz?

Bizim standart baklavalarımız var; burma, saray sarması, özel dediğimiz kısa dürüm baklava, uzun dürüm baklava, cevizli baklava, sütlü börek, şöbiyet gibi. Bizde baklava konusunda çeşit çok, bunları da malzemelerle zenginleştirmeye çalışıyoruz. Biz baklavalarımızda Antep fıstığı kullanmayı tercih ediyoruz fakat isteğe göre cevizli, bademli de yapılabiliyor.

İyi baklavayı nasıl anlayabiliriz?

İyi bir baklava 40 kat olmalıdır. Bunun dışında iyi bir baklava; fiyatından, görüntüsünden, kalitesinden anlaşılabilir. Her yerde baklava var ancak her yerden baklava alınmaz! “Baklava baklavacıdan alınır” bizim sloganımız bu.

Kaç çeşit baklava var ve en çok tercih edilen hangisi?

Şu anda on iki çeşit baklavamız mevcut. Klasik baklava ve özel olarak adlandırılan kısa dürüm, tadımlık olduğu için en çok tercih edilen baklava çeşitleri arasında.

Baklava ve şerbetli tatlılarınızı hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle şekerin derecesine ve ağırlığına dikkat ediyoruz. Ağır olursa bir, iki dilimden sonra yemek istemezsiniz ve boğazınızı yakar. Hafif olursa hamurlaşma olur. Baklava ya da şerbetli tatlı yapılırken standart ölçüler var, biz bu standartlara göre yapmaya dikkat ediyoruz.

Bildiğiniz üzere adamızda diyabet yani şeker hastalığı yaygın durumda. Peki, siz diyabet hastalarına yönelik tatlı yapıyor musunuz?

Sipariş üzerine yapıyoruz ancak diyabet hastalarının kullandığı özel şekeri burada bulmak zor. Bulunmadığı durumlarda, diyabet hastası olan kişilere hafif tatlıları öneriyoruz. Kısa dürüm baklavanın şekeri ve şerbeti azdır. Bu hastalığı olan kişiler, özel kısa dürüm baklava yiyebilirler.

Sağlık Bakanlığı yılda kaç kez gıda üretim yerlerini denetliyor?

Sağlık Bakanlığı bizim işletmemizi sıklıkla denetliyor. Ancak herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmadılar, bizden memnunlar. Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu turizmi kalkındırmaya yönelik hazırladığı kitapçıkta bize ilk sayfalarda yer verdiler. Bu anlamda Bakanlığımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yurt dışından gelen turistlere bu kitapçık dağıtıldı ve adamızda üretilen yerli mamuller bu sayede tanıtıldı.

Bu sektörden beklentileriniz neler?

Bizim tek beklentimiz müşterilerimizin memnun olmasıdır. Müşterilerimiz ne kadar memnun olursa biz de o kadar memnun oluyoruz. Baklavacı olarak hem yerli üretim yapıyoruz hem de ince bir iş yapıyoruz. Müşterilerimizin bunları anlaması ve tercih etmesi bizim için çok önemli. Müşterilerimize önerimiz, yerli ürünleri tercih etmeleridir. Son olarak yeniden söylemek istediğim şey: Baklava, baklavacıdan alınır!

RÖPORTAJ: YEŞİM KARACAN

HABER: MİNE ÖZLEM GÜNDÜZ

Paylaş