ABD, Rusya, Fransa, AB ve Mısır: Türkiye sondajı durdursun

25

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yolladığı ikinci sondaj gemisi Yavuz’un Kuzey Kıbrıs’ın doğusuna ulaşmasının ardından ABD’den de “Türk yetkililere bu operasyonları durdurması çağrısında bulunuyoruz” açıklaması geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz‘deki sondaj faaliyetlerinden ve Yavuz sondaj gemisinin Karpaz açıklarına ulaşmasından “endişe duyduğunu” bildirdi. ABD’den “Türk yetkililere bu operasyonları durdurması çağrısında bulunuyoruz” açıklaması geldi.

Rusya, AB ve Mısır da daha önce Türkiye’nin sondaj çalışmalarının yoğunlaşmasıyla ilgili “kaygı duyuyoruz” açıklamaları yapmıştı.

Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan ‘Kıbrıs-Doğu Akdeniz’ başlıklı yazılı açıklamada, Türkiye’ye ‘hukuk dışı bir eylemden kaçınma’ ve ‘bölgesel istikrarı tehlikeye atmama’ çağrısı yapıldı.

ABD tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sularda yaptığı sondaj çalışmalarını sürdürmesinden ve son olarak sondaj gemisi Yavuz’u Karpaz bölgesine göndermesinden derin kaygı duymaktadır. Bu provokatif adımlar, bölgede tansiyonu artırmaktadır. Türk yetkililere bu operasyonları durdurması çağrısında bulunuyor ve tüm tarafları, bölgede tansiyonu artıracak adımlardan uzak durmaya ve kaçınmaya davet ediyoruz…Adanın doğalgaz ve petrol kaynaklarının, kapsamlı bir uzlaşma halinde, diğer tüm kaynaklarda olduğu gibi, iki toplum arasında eşit şekilde paylaştırılması gerektiğine inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

 

Mısır Dışişleri Bakanlığı da “Uluslararası hukuka saygı duyulması ve uygulanmasının önemine ve gerilimin artırılmaması gerektiğine vurgu yaptı” ve Kahire’nin, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerilimi artıracak tek taraflı adımlar atmakta ısrar etmesinden kaygı duyduğunu” bildirdi.

Pazartesi günü de Rusya ve Avrupa Birliği‘nden açıklamalar geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde konulan açıklamada “Kıbrıs’ın egemenliğine saygı duyulması gerektiği” ifadeleri yer aldı:

“Bir başka Türk araştırma gemisinin de Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesine girdiği haberlerinin ardından, bölgedeki gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Kıbrıs’ın egemenliğinin ihlâl edilmesinin, Kıbrıs sorununa kalıcı, adil ve uygulanabilir bir çözüm için şartların sağlanmasına yardımcı olmayacağına inanıyoruz.”

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de “Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda illegal şekilde yeni bir sondaj çalışması yapma niyetini ilan etmesi, büyük bir endişe kaynağıdır.” açıklaması yapmış ve yaptırımların değerlendirilebileceğini söylemişti:

“İkinci planlı sondaj çalışması, Kıbrıs’ın egemenliğini ihlâl eden kabul edilemez bir gerilimdir.”

Türkiye, Mayıs ayı başında Fatih sondaj gemisini adanın batısına göndermiş ve burada çalışmalar başlamıştı.

Kıbrıs’taki Rum hükümeti de bir açıklama yayımlayarak ikinci bir sondaj gemisinin bölgeye göndeirlmesini kınadı. Rum hükümeti, Fatih sondaj gemisinin egemenlik bölgesine girdiği gerekçesiyle mürettebatı için tutuklama emri çıkarmıştı.

Paylaş